Mélion József
Melion József hírlapíró, katonatiszt ((1899) 1900-1945)
Melion József hegyi.tü.oszt.

A fiatal budapesti diák még alig volt 19 éves, amikor mint harcedzett zászlós 1918. szeptemberében a déltiroli harcokban elnyerte az arany vitézségi érmet. Egyik hegyi tüzérosztálynál volt felderítõ tiszt és úgy a tüzérség, mint a gyalogság számára nagybecsû felderítõ szolgálatot végzett. Sokszor tanújelét adta kiváló bátorságának is, mind a veszélyes pontokon folytatott megfigyelései közben mind a válságos pillanatok parázs viadalaiban.
Szeptember 24-én betörtek az olaszok árkainkba, de a vitéz felderítõ két emberével keresztülvágta magát az ellenségen s megmentette az egész felszerelését. Embereit a hadi helyzetre vonatkozó fontos jelentésekkel hátraküldte parancsnokságához. Õ maga pedig fölment a Monté del Tasso-ra s új állásból végezte megfigyelõ munkáját a rettenetes gázgránát és aknatûzben. Délután az olaszok egészen álláspontjáig hatoltak elõre s rohamcsapataik kézigránátokkal támadták meg a figyelõ zászlóst. Mélion nem hagyta magát és három távbeszélõ katonájával elkeseredett küzdelemben visszaverte támadóit. Csak a kiürítési parancsra, akkor is utolsónak hagyta el a helyét. Magával vitte a távbeszélõ fölszerelést, valamint a megfigyelõ mûszereket is. Másnap önként ment föl felderítõnek egy másik magaslatra. Minden fedezék nélkül végezte tisztét a legerõsebb ellenséges tûzben s jelzõlámpával nagybecsû jelentéseket adott parancsnokainak. Munkáját siker is koronázta, mert emez adatok alapján csapataink 27-én elfoglalták a magas Csillag-csúcsot“. A vitéz helytállásnak eme ifjú hõse vitézi teljesítményeivel sokszorosan szolgált rá a katonának járó legszebb kitüntetésre, az arany vitézségi éremre.forrás: http://www.hungarianarmedforces.com/
Hazatérve, a Tanácsköztársaság leverése után az 1919 augusztusában alakult és 1921. októberig fennállott tudományegyetemi csendőrtiszti zászlóaljban vállalt szolgálatot.
Civil életében újságíró, felelős szerkesztője az Információ hírlaptudósítónak, majd 1939-1940 között a Nemzetközi Sajtó Tudósító főszerkesztője.
A 2. világháborúban a keleti fronton harcolt.
1944-ben a XII. kerület, Borhy Sándor utca 2. sz. alatt lakott. Mikor és hogyan került Pesthidegkútra a háború utolsó hónapjaiban, hol lakott, nem tudjuk.
1945. március 5-dikén éjjel ¼12-kor szívlövés érte. Hősi halált halt.
Temetése 1945. március 8-dikán volt. A pesthidegkúti Véka utcai lezárt temetőben nyugszik.