Pecsét, címer

Hidegkút pecsétje, címere   -   Pesthidegkút bélyegzője

 

   A feudális Magyarországon a címer és pecsét használata a nemesi kiváltságok közé tartozott, a jobbágyok nem használhattak saját pecsétet, címert: a falu, mint közösség pecsét-használata a közigazgatásban a 19. század második felében terjedt el.

   1900-tól a pecsét mellett megjelent a bélyegző. A pecsétet a különösen fontos jogbiztosító iratokon használták, a bélyegzőt a mindennapi gyakorlatban. Ám akár pecsétet, akár bélyegzőt használtak, szigorú szabályok biztosították a pecsét hitelességét.

   Hidegkút, majd Pesthidegkút pecsétje levéltári dokumentumokon maradt fenn, eredete nem ismert.

   Az ovális, vörös viaszba nyomott pecsét közepén: virágzó almafa, két oldalán szőlőművelésre utaló szerszámok, sarló és az ún. vincellér kacor.

A pecsét körirata: DER GEMEIN * SIG. ZU HIDEGUTH

(Hidegkuth község pecsétje. SIG=sigillum, azaz pecsét)           

   A pecsétkép a 18. századi hidegkúti kert- és szőlőművelés jelképes megfogalmazása.

 

   A 20. század elejétől már jóval egyszerűbb és informatívabb bélyegzőt használt a község a közigazgatásában: a kör alakú pecsét/bélyegző közepén a „Pesthidegkút község” felirat adta tudtul mindenkinek, hogy a Pest vármegyében fekvő Hidegkút nevű község – megkülönböztetve, az ország más megyéiben fekvő, azonos nevű községeitől – hivatali pecsétjéről/bélyegzőjéről van szó.

   Pesthidegkút 1950-ig négy, sorszámmal ellátott pecsétet használt, amelynek módját szabályrendelet rögzítette.

 

Részletek a községi képviselőtestület 1937. évi június hó 9.-én tartott közgyűlésében hozott pecséthasználati rendeletből

Pesthidegkút község pecsétjének őrzéséről

1) §  A községi pecsét leírása a következő: A pecsét kör alakú, a köriratban „Pest-Pilis-Solt-Kiskun Vármegye” középen: „Pesthidegkút község” szöveg van.

2) § A … pecsétből a községnek 3 példánya van. Ezek közül a példányok közül 1 db. rézből és 2 db. ruggyantából készült kiálló betűvel és 1 db. rézből készült vésett, mélyített betűjű (pecsétviaszon, viaszon használandó). Ezeket a pecséteket 1-től kezdődő sorszámmal kell ellátni a fogantyújukon.

3) § A pecséteket a legnagyobb gondossággal kell őrizni avégett, hogy azokat jogtalanul senki ne használhassa. Ennek biztosítása céljából a pecséteket – ha nem használják – állandóan jól elzárható szekrényben kell őrizni.

4) § A pecsétnek őrzéséért a vezetőjegyző felelős. …

6) § A községi pecsétekről … nyilvántartást kell vezetni. …

Zimmermann Béla, vezetőjegyző                        Kellner Márton, bíró

 

Lelkes pesthidegkúti polgárok az 1990-es években a község régi pecsétjéből Pesthidegkút jelképeként címert szerkesztettek.